Preliminary Program | RSU Skip to main content

SATURDAY, AUGUST 21 - SUNDAY, AUGUST 22

Bridging the Baltic: Medicine in the Baltic Sea region IV symposium, organized by the Heinrich-Heine-University Düsseldorf, Rīga Stradiņš University, Odense University, and Lund University

RSU Anatomy Museum, 9 Kronvalda blvd. and Zoom

Day 1, 21 August: E-health in the Baltic Sea region: Opportunities and challenges

10:00-17:00 (Eastern European Summer Time)


Welcome by Nils Hansson, Daiga Behmane, Thomas Wegener-Friis, Juris Salaks

10:10 Daiga Behmane, Riga: Similarities and differences in the eHealth governance in the Baltic Sea Region countries

10:40 Margus Viigimaa, Tallinn: Digital cardiology in Estonia

11:10 Patrik Midlöv, Lund: E-Health in Sweden with focus on primary health care and hypertension management

11:40-13:00 Lunch break

13:00 Margit Sutrop, Tartu: E-health in Estonia: Ethical frameworks

13:30 Nils Hansson, Yvonne Gavallér, Düsseldorf: Poster presentations of the Düsseldorf course for med students: E-Health in the Baltic Sea region

14:00-15:00 Discussion

15:00-17:00 Sightseeing

19:00 Dinner

 

Day 2, 22 August, 9:00-17:00: Cold War presentations and network discussions

09:00-17:00 (Eastern European Summer Time)

09:00 Merle Weßel, Oldenburg: Eugenic Thought in Medicine and Social Practice after 1945 in the Baltic Sea region

09:30 Ken Kalling, Erki Tammiksaar, Tartu: Rediscovering genetics in Soviet Estonia

10:00-10:20 Break

10:20-10:50 Joanna Nieznanowska, Szczecin: Stuttered communication? Publications in foreign languages issued from Szczecin’s Pomeranian Medical University (PMU) in the first decade of its existence (1948-1958)

10:50-11:20 Juris Salaks, Kaspars Antonovičs, Riga: The Medical transport of the Riga Automobile Factory (RAF).

11:20-11:50 Benjamin Kuntz, Berlin: The German-Danish bacteriologist Fritz Kauffmann – a Bridging the Baltic ergobiography

11:50-13:00 Lunch break

13:00-14:30 All “Bridging the Baltic” network members, coordinated by Jennie Junghans, Thomas Wegener Friis, Kay Peter Jankrift, Nils Hansson: Application discussion – Negotiating the common good: Medical transfers, networks and practices in the Baltic Sea Area, 1945-2004 (only for involved persons)

14:30-15:00 Break

15:00-16:30 All “Bridging the Baltic” network members, coordinated by Felicitas Söhner, Thorsten Halling, Joanna Nieznanowska, Juris Salaks, Nils Hansson: Baltic Cold War oral history project (only for involved persons)

16:30-17:00 Discussion and fare-well


Contact

PD Dr. Nils Hansson
Department for the History, Philosophy, and Ethics of Medicine
Heinrich-Heine-University Duesseldorf
Moorenstr. 5
40225 Duesseldorf
Germany
E-Mail: nils[pnkts]hanssonathhu[pnkts]de

 

MONDAY, AUGUST 23

RSU Anatomy Museum, 9 Kronvalda blvd.

09:00-16:00 Pre-Congress Workshop by Yoel Donchin "The Smart Use of Video Clips and Movies as an Effective Tool for Teaching History of Medicine” (25.00 EUR). More information
16:00 - 17:00 ISHM Executive bureau meeting
17:00 - 18:00 ISHM Administrative council meeting & polls
18:00 - 18:45 Opening ceremony
18:45 - 19:30 Keynote lecture by Jacalyn Duffin “Stanley's Dream: The Medical Expedition to Easter Island”
20:00 Get-together reception at Pauls Stradins Museum of History of Medicine

TUESDAY, AUGUST 24

RSU Anatomy Museum, 9 Kronvalda blvd.

10:00 - 12:00 Session 1
12:00 - 13:00 Lunch break
13:00 - 14:30 Session 2
14:30 - 15:00 Coffee break
15:00 - 16:30 Session 3
16:30 - 17:00 Coffee break
17:00 - 17:45 Key note lecture by Nils Hansson “How (not) to Win the Nobel Prize: Winners and Losers in Nobel Prize history”
17:45 - 18:30 Panel discussion moderated by Nils Hansson “The Gender Award Gap in Medicine”
19:00 - Old town tour and Pharmacy museum

WEDNESDAY, AUGUST 25

RSU Anatomy Museum, 9 Kronvalda blvd.

Satellite symposium Anatomy & Beyond

In collaboration with AEIMS / BIOMAB / ARSIC
Supported by Embassy of Belgium to Sweden and Latvia, General Representation of the Government of Flanders in Poland and the Baltic States, Vesalius Trust and Mr Didzis Gavars

09:45-10:00 Symposium opening

Session 1
Moderator Ieva Libiete (LV)
10:00-10:30 Richard Wingate (UK) “Alien Anatomies”
10:30-11:00 Francis Wells (UK) “Anatomy for the surgeon: Then, Now and into the future”
11:30-12:00 Joe Davis (US) Topic TBA

12:00 - 13:00 Lunch break

Session 2
Moderator Ann Van De Velde (BE)
13:00-13:30 Angelo Vermeulen (BE). “Regenerative synthetic ecosystems and evolving asteroid starships: a cybernetic reframing of the politics, poetics and ethics of space colonization”
13:30-14:00 Andrew Burd (UK/China) “Intelligent Facial Prostheses”14:00-14:30 Mara G. Haseltine (US) “Exploring the Link Between Our Cultural & Biological Evolution through Art : in the Anthroprocene Age”

14:30 - 15:00 Coffee break

Session 3
Moderator Pascale Pollier (BE/UK)
15:00-15:30 Nina Sellars (AU) “Anatomy Museums of a Critical Posthumanist”
15:30-16:00 Andrew Carnie (UK) “The edge of Anatomy”
16:00-16:30 Eleanor Crook (UK) “The Past of the Future”

16:30-17:00 Coffee break

17:00-17:45 ISHM Keynote lecture by Alexander Lucas Bieri (CH) “Andreas Vesal’s Lasting Impact on the Art of the Danse Macabre”

Panel “Death and Beyond”
Moderator Alya Dirix (BE/GR)

17:45-18:00 Theo Dirix (BE/GR) "How would Sophocles's Antigone bury and rebury her brother tomorrow?”
18:00-18:15 William Edwards (UK) "Dealing with the Dead - Sentiment versus Modernity”
18:15-18:30 Mark Roughley (UK) "Should humans from the past exist as digital humans in the future?”
18:30 - 18:45 Open floor panel discussion

19:00-19:15 Bryan Green (UK) Performance “Anatomy&Beyond”
Vernissage of the “Anatomy & Beyond” exhibition
Rector’s reception at the Anatomy Museum

THURSDAY, AUGUST 26

RSU Anatomy Museum, 9 Kronvalda blvd.

10:00 - 12:00 Session 7
12:00 - 13:00 Lunch break
13:00 - 14:30 Session 8
14:30 - 15:00 Coffee break
15:00 - 16:30 Session 9
16:30 - 17:00 Coffee break
19:00 - Gala dinner. Pauls Stradiņš Awards Ceremony

FRIDAY, AUGUST 27

RSU Anatomy Museum, 9 Kronvalda blvd.

10:00 - 10:45 Keynote lecture by Dan Healey “The Notebooks of Gulag Doctors: Medical service in Stalin’s Labour Camps”
10:45-11:30 Panel discussion moderated by Florian Steger “Medicine and Totalitarianism”
11:30-12:00 Coffee break
12:00-13:30 Session 10
13:30-14:30 Lunch
14:30-16:30  Session 11
16:30 - 17:00 coffee break
17:00- 19:00 General assembly & Closing ceremony